Pokládka zámkovej dlažby a čo by nemalo byť na okraji vášho záujmu
V rámci pokládky zámkovej dlažby existuje viacero zásad. Ich dodržiavanie alebo prípadné ignorovanie má zásadný vplyv na to, či pokládka zámkovej dlažby bude realizovaná na dlhé roky. Inak hrozí, že budete musieť zámkovú dlažbu vyberať a nanovo pokladať. To predstavuje nejaké tie peniaze navyše a rovnako tak zbytočným servisovaním stratíte čas, ktorý si predsa na svojej záhrade môžete vychutnať aj omnoho príjemnejším spôsobom. Medzi spomínané zásady patrí dostatočná príprava podložia a spevnenia základov, terénne úpravy pred samotnou pokládkou zámkovej dlažby, správne orámovanie obloženej plochy a vyplnenie škár medzi jednotlivými tvárnicami.
Od čoho závisí profesionálna pokládka zámkovej dlažby
Jednou z úvodných fáz pokládky zámkovej dlažby je teda príprava podložia. Tu je potrebné poznať budúce zaťaženie plochy pokrytej dlažbou. Kým plochy určené na odstavenie auta by mali mať základy v hĺbke 55 – 65 cm pod zemou, pri chodníkoch v záhrade bude plne postačovať hĺbka 25 – 35 cm. Prvá zo spomínaných plôch by mala následne pozostávať z dvoch vrstiev kamennej drviny. Spodná by mala byť tvorené hrubou drvinou, vrchná naopak jemnejšou. Obe by však mali byť zhutnené vibračnou doskou. V prípade cestičky alebo chodníka plne postačuje jedna vrstva drviny. V rámci tejto fázy tiež nezabudnite na terénne úpravy, kedy je potrebné správne spádovanie zeminy umožňujúce odtekanie dažďovej vody a zarovnanie celej plochy pozemku tak, aby na ňom neboli “bubny” a priehlbiny.
Aby pokládka zámkovej dlažby potešila aj vaše oko a upútala vaše návštevy, mala byť mať aj určitý tvar a dodržiavať aspoň základné línie. Takúto formu vie domáci majster docieliť rámovaním celej plochy. Obrubníky je potrebné ukladať do vlhkého betónového lôžka, pričom ponorená by mala byť maximálne ich tretina výšky. S použitím povrazu a vodováhy následne docielime rovinu, vďaka čomu bude mať chodník dokonale rovný tvar a nebude kľukatý. Akákoľvek chyba vo fáze rámovania sa nám po čase pripomenie vznikajúcimi optickými závadami, medzi ktoré zaraďujeme hlavne prepadávanie dlažby.
Poslednou fázou pokládky zámkovej dlažby je vypĺňanie škár a v rámci nej plne záleží na vašom vkuse. Použiť totižto viete piesok, farebnú kamennú drvinu alebo trávu. Posledný menovaný variant sa aplikuje zmiešaním zeminy s trávnou zmesou a následným zatlačením do vzniknutých škár, pričom pre dokonalý efekt je potrebné zatláčať túto zmes 2 cm pod úroveň dlažby.
Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke http://exterierstav.sk/.